23 Haziran 2017 Cuma

Pusette ve Anakucağındaki Bebeğimizin Kemerini Neden Bağlamalıyız?Yenidoğan döneminden itibaren bebeklerimizi anakucağıyla beraber pusete takıp öyle gezdiriyoruz. Sonrasında ise boy ve kilosuna göre değişen dönemde anakucağından, normal puset koltuğuna terfi ettiriyoruz.


Bilhassa yenidoğan dönemi ve sonrasında bebeğin çok aktif hareketli olmadığı dönemde bebeklerin emniyet kemerlerini bağlamıyor çoğu anne baba, aile... Hani bebek zaten hareket etmiyor, kalkamaz, sarkamaz, düşemez...Çocuklarımız için her şeyin o kadar detaylısını düşündüğümüz bu zamanlarda, bu konuda düşünmeyi neden es geçiyoruz? Çocuğa bağlanan emniyet kemeri sadece çocuk kendini aşağıya atmasın diye midir? Hayır... Pusetiniz devrilebilir, tümsekte takılabilir, birisi gelip çarpabilir, freni boşa gelip kayabilir... Yani pusetiniz/anakucağınız  DEVRİLEBİLİR... Bebeğiniz de pusetinizin anakucağına ya da pusetinizin oturma bölümüne bağlı değil ise bu devrilme sırasında malesef ki hayati tehlike dahil pek çok kaza geçirebilir... Çünkü bebeğiniz de pusetle beraber düşer, devrilir, kayar vs...

Dediğim gibi bilgi çağında, anne babalar olarak bu kadar farklı kültür seviyelerine ulaştığımız bir dönemde bık bık bık her detayı düşünüp de sonrasında anakucağında ya da pusette emniyet kemeri bağlı olmadan oturtulan mini mini bebekleri ve çocukları gördüğümde aklım gerçekten üzülüyorum. Bu konuya bu açıdan bakmamış bür anne, baba ya da aile bireyine umarım bir hatırlatma yapmış olurum bu yazımla.

Hiç yorum yok: