3 Mayıs 2016 Salı

Oğlumuzun Oyun Alanını Nasıl Hazırladık


Eveeett, geldik mi bebeğimizin oyun oynadığı ve hareketli olmaya başladığı aylara... Her an düştü düşecek, kafasını bir yere vuracak, kimbilir neyi ağızına atacak diye delirdiğimiz günler yarindan da yakın.

İste bizim Can oğlan bebegimiz de 6.5 aya geldiğinde desteksiz oturmaya, yerde sürünmeye başlamasıyla bu dert sardı. Daha önceki yazılarımda da detaylıca yazdığım, zamanında büyük zevkle oynadığı oyun halılarından keyif almamaya, onun için ayırdığımız salondaki sınırlı alanlara sığmamaya başladı. Biz de eşimle ve annemle oturduk iyice kafa yorduk ki Can oğlumuzu en mutlu edecek, güvenliği ön planda tutacak bir oyun alanını nasıl hazırlayabilirizin cevaplarını bulmaya çalıştık. Sonunda fotoğraflarda da görebileceğiniz halini aldı oyun alanımız.

Peki neler yaptık, adım adım anlatmaya calışacağım:

1- Öncelikle oyun alanını oğlumuzun odasına kurmaya karar verdik. Evet büyüdükçe eminiz ki tüm ev oyun alanı olacak ama baslangıç için böyle bir alışkanlığı elde etmesi, mümkün olduğu kadar odasında oynamasında fayda olacaktır.2- Oyun alanının tabanında bulunacak oyun matına karar vermemiz gerekti. Piyasada tüm instagram annelerinin önere önere bitiremediği (neden aceppp, yoksa reklam mı, yoook canımmm) 500tl'dan başlayan ve 1500tl'lara ulaşan oyun matları bulmak mümkun. Biz tabiki de öyle bir para veremeyeceğimiz için daha uygun fiyatlı ve bizce çok daha verimli bir ürün olan puzzle şeklindeki oyun matlarını tercih ettik. Eva marka, oldukça kalın ve dayanıklı olan puzzle şeklindeki mat halıyı tercih ettik. Eva oyun matının her paketinden 33x33cm'lik 10 adet puzzle şeklinde mat çıkıyor. Bu parçaları hazırlayacağınız oyun alanının şekline göre istediğiniz şekilde dizebilirsiniz. Bizim alanımız için 3 paket kullandık, paket fiyatı 29tl (bu ebebek fiyatı, Joker'de 39tl'ya satiyorlar). Ayrıca malzeme o kadar başarılı ki anormal bir düşme olmadığı müddetçe asla yaralanmaya sebep vermez, kesinlikle darbeleri cok iyi emen bir yapısı var.3- Oyuncakların içerisinde durabilecegi sepet, kutu vb edinmemiz gerekti. Bu ihtiyacimızı da İkea'dan karşıladık, file sepetlerinden aldik. Çok çok çok memnun kaldık! Sepetler esneyebildiği ve bükülebildiği için Can oğlumuz önüne rahatlıkla oturup, sepeti eğerek kendi isteğine göre oyuncak seçip oynayabiliyor.
4- Can oğlumuzun ayına uygun gördüğümüz çeşitli oyuncaklar aldık ama bizi en heyecanlandıranı Bondigo aktivite masası oldu. Can oğlumuz henüz maharetlerini pek keşfedemedi ve o beceriyi edinemedi ama her geçen gün daha fazla düğmesini farkediyor. Bondigo aktivite masası fiyatına ve emsallerine göre en fazla aktiviteyi içeren, müzikli, ışıklı, bol eğlenceli bir masa. Can oğlumuz henüz desteksiz şekilde ayakta duramadığı için masanın ayaklarını soktuk ve yerde kullanıyoruz.5- Oyun alanının etrafına çıkışını engelemek için çit alacağız ama henüz ona fırsat olmadı. Bu çit konusunu da iyice araştırdık ki en iyisi Pilsan'ın oyun çitleri gibi görünüyor. Kısa zamanda o işi de halledeceğiz.


Kurduğumuz bu oyun alanı sayesinde çok rahat ettik, hem biz hem de Can oğlumuz... Güvenli bir şekilde özgürce oyuncaklarıyla oynayabiliyor. Ayrıca bu güvenli alan sayesinde oğlumuzu rahatlıkla göz mesafesinde yanlız bırakabiliyoruz, kendi kendine oynayabiliyor ve bağımsızlık/özgüven kazanıyor. Tabiki bizim oğlan kurtlu olduğu için sürekli müdahale ediyoruz o ayrı konu. Bilhassa oyun matının kenarlarını kaldırıp ısırmaya büyük merakı var. E# 6 Diş de hali hazırda bulunduğu için kopartıp yutacak diye endişe ediyoruz ama gözümüz üzerinde, sorun yok.


2 yorum:

burcuuuuk dedi ki...

Çok güzel olmuş, güzel günlerde oynasın Can oğlan :) Biz de aldık o matlardan, çok memnunuz ve tabiki biz de söküp söküp kemiriyoruz. Ben bizzat denedim koparamadım ama yine de ne olur ne olmaz, temkinli olmakta fayda var :)

Gokkusagi Dosyasi dedi ki...

Yerim ben o tatlı çim adamı, nasıl da kurabiye gibi oturuyor.:) (Bayılmıştım bu arada ben o çocuğun yorumuna, böyle dedim diye kusuruma bakmadın di mi annesi?. :)
6.5 ay nasıl geçti ben ona hayret ettim bir de. Doğduğu gün dün gibi vallahi. (Kocamla aynı gün ya doğum günleri, iyi hatırlıyorum.:)

Maşallah diyeyim Can oğlana, çok tatlı bir çocuk. Harika ömrü olsun inşallah. :)