4 Ocak 2016 Pazartesi

Bebeğimize Emzik Tutturma/Alıştırma/Beğendirme Maceramız

Ah emzik, ne uğraştırdın bizi!

Can oğlumuzun doğumundan önce emzik konusunu hiç düşünmemiştik. Hani doğar doğmaz emzik verip alıştıracak mıyız, yoksa hiç mi vermeyeceğiz... Ancak Can oğlan doğduktan sonra baktık ki emerek uyuyor, emmediği zamanlarda uyutmak tam bir işkence, dedik ki emzik verelim. Elimizde de Avent'in yenidoğan setinden çıkan başlangıç emziği olunca, tamamdır dedik... Meğersem bebeklerde "Emzik almak" ya da "Emzik almamak/tutmamak" diye bir durum varmış... Bizim oğlan almayan/tutmayan takımının üyesiymiş!Emziği biraz denedik, tutmadı, dedik ki hazır böyle bir alışkanlığı yok hiç karıştırmayalım ki boşu boşuna yeni alışkanlık edinmesin. Ancak bilhassa uykuya dalış öncesinde ciddi bir emme isteği olduğu için uykuya dalamıyordu, dalsa ger uyanıyordu vs. Bunun üzerine en azından uykuya dalış sırasında emzik emsin, normal zamanlarda ise emzik vermeyelim ama emzik tutturabilene aşk olsun... Düşünsük ki elimizdeki emziği sevmedi. Gittim Carrefour'a aldım 5 liralık emziklerden farklı çeşitler, geldim eve, denedik. Wee Baby top uçlu emzikleri hafif tuttu gibi ama damaklı modeleri asla ağızına bile almadı, hatta öğürdü... Ancak biraz gelişme kaydettik, uyku öncesi ağızına elimizle tutup, emmeye başlamasını sağlamak, yatağına koyduğumuzda ise düşürmesin diye önüne bir bez sıkıştırmak, bu sayede emmeye devam ederek uykuya dalmasını sağlamak... şeklinde bir rutin edinebildik.

Son çare olarak ise Türkiye'de resmi satışı olmayan ama internet üzerinden çeşitli şekillerde bulup alabileceğiniz Avent Soothie emziği (fotoğraflarda sol başta bulunan) sipariş ettik. Geldi veeee yüzde seksen başarı! Yüzde yirmi ise yatarken ağızında tutamıyor olması :) Biz de uyku başlangıçı sırasında önüne koyduğumuz bir polar uyku arkadaşı yardımıyla emzik "tutma" sorununu çözdük. Zaten bizim emzikten tek beklentimiz, uykuya geçişi kolaylaştırmak... Yoksa uyanıklığı sırasında ağladığında ya da huysuzluk yaptığında kullanmak için istemiyorduk.

Can oğlanın dördüncü ayının sonundaki durumu ise uykusu geldiğinde kucağımızda emziğini ağızına veriyoruz, polar uyku arkadaşını da eline tutturuyoruz, piş piş piş, uykuya dalmadan yatağa bırakış ve tırım tırım odadan kaçış :) Sonrasında kameradan izleme ve 15 dakika içerisinde emziği ağızından pıttt diye almak. İşte hayatımız böyle :) (Üçüncü ayın sonunda Avent Soothie emziğim 3 ay+ olanına geçiş yaptık)


Velhasıl, uzun lafın kısası, elimizde sadece Avent Soothie emziği uyku başlangıcındaki 15 dakikada emen bir bebek var. Biz böyle bir emzik düzeni tutturduk, bakalım bir dahaki değişime kadar böyle gidiyoruz.

Son not, Can oğlumuz sanki en büyük emzik bağımlısı, sokakta pusetle gezerken ağızından emziği düşürmüyor. Bir cok cok emişi var, sanırsınız görmemiş, evde emzik vermiyoruz. İşte çocuk anne babasını utandırırmış dışarıda, alın size :)

4 yorum:

Gokkusagi Dosyasi dedi ki...

Bak sen şu işe, bir de emzik tutmama durumu varmış ha? Ben de sanırdım ki tüm bebeklerin ağzına koyacaksın emziği, duracak öyle. Yahu nasıl da ince ince ayarlar çekmek gerekiyor öyle desene! :))
Bu arada senin blog sevimli bir bebek ansiklopedisi olma yolunda gidiyor. Cidden çok faydalı şeyler yazıyorsun. Bence bunları kitap yap. :) Ya da, bebeğim olacağı zaman ben bunların çıktısını alıp, spiral cilt yaptırıp ders kitabı gibi başucuma koyacağım bilesin.:)))

Nesrin dedi ki...

Tam olarak aynı sebeplerden zorla alıştırdık. İlk başlarda sadece uyku zamanları alıyordu sıkılınca atıyordu ama neredeyse 2 yaşına geldik şu an felaket bağımlı. Tavsiyem bu bahsettiğim aralaığı iyi yakala bıraktır; yoksa cidden zor oluyor. Şu an konuşmasını çok etkiliyor mesela. Ağzında emzik olduğu için konuşmuyor, çıkarınca anlaşılmasa da kendi dilinde şakıyor en azından:)

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

Gokkusagi Dosyasi, ah sorma, ne koyması ne durması, direkt tükürerek başladı ilişkimiz :) Farkındayım ki blog artık sadece bebek yazısı içeriyor ama ne yapayım, hayatım olarak başladım bu sayfalara. Şimdi de hayatım bu minik arkadaş oldu :) Estafurullah, inşallah siz de istediğiniz zaman bebek sahibi olursanız daha daha çok tecrübe edineceksin. HEpsi doğal olarak gelişiyor, matah bir şey yok aslında, ben sadece arşivliyorum o kadar ;)

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

Nesrin , korkutma beniii :) ama emziğe alıştırmasaydık, uyku denilen şey hiç olmayacaktı. Hani şuan da pek yok ama en azından uykuya geçişleri kolaylaştı. Mümkün olduğu kadar uykuya geçişler haricinde emzik vermiyoruz ki sadece uyku için etkili olsun. Çok geciktirmeden de ayırmak istiyorum ama annelik ders 1, hiçbir şey planlandığı gibi gitmiyormuş :)