10 Ocak 2014 Cuma

Kime Çekti Bu Çocuk Bilmem Ki

Sizinle geçen yaz aylarında yaşadığımız bir olayı paylaşmak istiyorum. Kıssadan hisse yaparız belki de :)

Bir Pazar sabahı... Eşimle beraber, çocuksuz bir ailenin yapmaktan en keyif aldığı şey olan uzun Pazar uykusu ve keyfini yapıyoruz. Malum yaz ayı, havalar sıcak, yatak odamızın camı açık... Bir anda o tatlı uykumuzdan bir kadın bağırışıyla uyanıyoruz, "Kime çektin sen bilmiyorum ki!". İrkiliyoruz... Evimizin olduğu bölge şehrin dışında, sessiz sakin bir yer, alışık değiliz mahallemizde bağurışmalara ve gürültülere...

Kadının bu bağırışının ardından ufak bir çocuk ona cevap veriyor, bağırıyor, ağlıyor... "Sus, yetti!" "Kime çektin sen?!" Üşenmedim yataktan fırlayıp perdeyi açtım. Bir anne, çocuğunun kolundan çekeleye çekeleye ve söylene söylene uzaklaşıyor.

Yatağa döndüm ama dertlendik bir kere. Hem çocuğuna böyle hitab eden bir anneden, hem bağırmasından, hem çocuğu kolundan çekelemesinden... Bir de o günden itibaren yakın çevremizle aramızda şaka konusu olmuş "Kime çektin sen bilmiyorum ki!" lafına... 

İşte kıssadan hisse vakti geldi de çattı :) Çocuklarımızı biz dünyaya getiriyoruz. Eşler olarak bizim genetiğimizle, canımızdan, kanımızdan meydana geliyorlar. Doğduktan sonra da huyunu, suyunu, bilgisini, görgüsünü, eğitimini; gerek bizzat öğrettiklerimiz, gerekse de bizden örnek aldıkları şekilde öğreniyorlar.

Sevgili ablacığım, o çocuğu öyle kolundan çekeleyip bağıracağına, kendi saçını tut da çekele! O çocuğun kime çektiğini bilmiyorsan, endişem var hakkında... Çocuklarımız bize çeker, illaki bir suçlu arıyorsan, o suçlu el kadar çocuk değildir...

Bir de konuya "cuk" diye oturan bir karaikatür de bulmuş olabilirim :) Biraz aradım, zaman aldı ama buldum! 


15 yorum:

Depresif Ayu dedi ki...

Kime çektin sen konusu ahhhh :)

Eğer o an çemkiren kişi anneyse çocuğun kötü huyları babaya (ya da kadının kayınvalidesine vb), iyi huyları da mutlaka ve mutlaka anneye çekmiştir. Bu değiştirilemeyen bir gerçektir ve herkes için geçerlidir. Asla ve asla kişinin kendisinde kötü huy yoktur çünkü :))))

Arya dedi ki...

Annemle babam birbirine paslar zıt gittiğimizde, anasina cekmis baba soyuna cekmis filan diye. Arya susar mi; ortak calisma degil miyim.ben? :D

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@arya, aynen öyle, sanki başkası yaptı, büyüttü sonradan tutuşturdu ellerine :) Bizim evlerimizde şaka amaçlı zaten :)

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@depresif ayu'cum, biz evde kedilere bile aynı muameleyi yapıyoruz :) "bu çok sırnaış, aynı sana benzedi" "bu çok huysuz, tıpkı sen" diye diye iki deli ve iki kedi şeklinde yaşıyoruz :)

Burcu'nun Dünyası dedi ki...

Ben de çocuğuna bu şekilde muamele yapan anne babalardan hiç hoşlanmıyorum...Böyle yapacaksanız doğurmayın kardeşim...
Not: bu arada yazılarına eklediğin karikatürler süper, cuk oturuyor yani :)bir de şu kedi meselesi var, biz de kedilerimizin davranışlarına bakıp bu aynı sen, bu da aynı sen muhabbeti yapıyoruz eşimle, komik oluyor yani :)

Havva Peynirci dedi ki...

güzel konu:)
ama çocuklu aileler bu durumu sık yaşıyor

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@havva peynirci, hani şakasına denir, ciddi değildir insan anlarım ama bu bahsettiğim abla, çocuğu çekeleye çekeleye... uff :(

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@burcu'nun dünyası, zaten olay lafında değil, muamelesinde... nasıl öyle sert bir şekilde çekelersin :( Kedi konusu her evde aynı bence, hepimiz kendimizi özel zannediyoruz ama aslında hepimizin kedileriyle ilişkimiz aynı :)

Nesrin dedi ki...

Tabi ki bütün kötü huylar babaya, iyi huylar anneye çeker, bunu bilmeyecek bir şey yok :D

O muameler hiç hoş olmamış tabi, dediğin gibi çocuğun yaptığı her şeyi kimden görüp yaptığı belli. Yalnız bazen öyle afacan, huysuz çocuklar oluyor ki insan gerçekten sebebini sorgularken buluyor kendini. Onu da sabırla takip ederek, gerektiği yerde uzman desteği alarak halledebilirsin anca. Öyle kime çektin sen demekle olmuyor:)

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@nesrin, tüm dediklerine katılıyorum, herkes böyle mantıklı ve gelişmiş bir şekilde bakabilse, Türkiye çok daha gelişmiş bir yer olurdu mutlaka...

bahce perim dedi ki...

Her zaman suçlu karşı taraftır. Bir gün bu deneyimi yaşayacaksın. :D:D

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@bahce perim, hayatimin her alaninda once kendimde suc arayip, bende suc gormuyorsam sonra karsi tarafa bakmaya calisiyorum :)

bahce perim dedi ki...

:)) O gün hala post yazıyor ve hayatta olursak, lütfen bir anını paylaş.:D:D

Kızlı Erkekli Kedili dedi ki...

@bahçe perim, tamam :)

Dostbahcesindenlezzetler dedi ki...

Ne guzel bir konu paylasmissiniz..Kime cektin sen..kime cekecek ya anneye ya babaya yada iki tarafin ailesine:)) yazik ya o cocuklara belki yaramazlik yapip anneyi bezdiriyorlar ama cok bagirmamak duzgunce konusup anlamak varken?:)) sevgiler..